Hava Filtreleri: Hava filtresinin temel fonksiyonu, her türlü hava koşullarında motora gerekli olan temiz havayı sağlamaktır. Hava filtresinin görevini yapamaması kirli havanın motora girmesine neden olur ve silindirlerin içindeki yanma kalitesinin azalmasına yol açar.

Tıkanmış bir hava filtresi aracın maksimum beygir gücüne ulaşmasını engellediği gibi motorda da güç kaybına neden olur. Hava filtresinin aracın fazla yakıt tüketmesinde de direkt etkisi vardır. Yakıt filtremiz kirlenmişse motora yeteri kadar oksijen gitmez ve yakıtın çoğu yanmadan egzoztan atılır bu ise yakıt israfının artmasına ve motor veriminin düşmesine sebebiyet verir.

Motorun optimum düzeyde çalışması için iyi bir hava filtresi aracılığıyla motorlardaki silindirlere kaliteli hava girmesi, kaliteli yakıt kullanılması ve hava-yakıt karışımının iyi olması gereklidir. Hava filtresi normal koşullarda 10 bin kilometrede bir yapılan periyodik bakımlarda değiştirilir. Ancak kirlilik oranının çok yüksek olduğu bizim gibi ülkelerde 5 bin km'de bir hava filtresinin değiştirilmesi gerekir.